in , ,

Son dakika! Yeni Zelanda’daki camii katliamına Türkiye’den tepkiler

Yeni Zelanda’daki katliama ilişkin Türkiye’den ilk tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, iki camiye düzenlenen saldırıya ilişkin, “İslam karşıtlığının ve müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum.” dedi.Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen ve çok sayıda kişinin öldüğü katliama Türkiye’den tepkiler gelmeye devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TEPKİ

“Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum.”

İLK TEPKİ İBRAHİM KALIN’DAN GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda Christchurch’te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yükseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir.” dedi.

FAHRETTİN ALTUN’DAN MESAJ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki cami saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yılmaz Özdil’den Çok Konuşulacak Yazı : Hollanda da Hırsız Bizim Hırsız bizim hırsızımıza oy verin denilebilir mi

Erdoğancı, yandaş, AKP’li Nagehan Alçı’dan kaybettik itirafı